EKREM HAKKI AYVERDİ

Âbide şahsiyet, bir büyük uç beyi...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Hakkında Yazılanlar
Hakkında Yazılanlar

Hakkında Yazılanlar

E-posta Yazdır PDF

"Bir Ekrem Bey'in yetişmesi için, yeni baştan, bir Sultan Osman, bir Sultan Orhan'ın gelmesi ve altıyüz küsur senenin yeniden başlaması, yaşanması ve geçmedi lâzım gelir ki bu da muhal ender muhal."

Münevver Ayaşlaı

* * *

"Mimar Sinan'ı bugünkü dünyaya getirsek acaba karşımıza nasıl bir insan çıkardı? diye çok kafa yorduğumu hatırlarım. Fakat karşımda bulduğum insan daima Ekrem Hakkı Ayverdi'dir. Osmanlı Evliyalarının kabirleri başında gözümü yumup onları ayağa kaldırdığımda, 'Karşıma kim çıkacak?' diye merak ettiğim zaman bakarım karşımdaki zat Ekrem Hakkı Ayverdi'dir."

Muharrem Ergin

* * *

"Ekrem Hakkı Ayverdi'nin şahsiyeti bende Osmanlı tarihinin canlı bir abidesi hissini uyandırırdı. Dik, ince, uzun boyu, yüksek alnı, derin, onurlu bakışı, konuşması, gençlere karşı sevgi ve şefkat dolu davranışı, asırlar ötesinden gelen bir yüceliği aksettiriyordu."

Prof. Dr. Mehmet Kaplan

* * *

"Ekrem Hakkı Ayverdi, hem bilen, değerlendirebilen, hem de eser veren üstün yeteneklerimizdendir. Sahasının, mimarimizin, bu iki yönden de ölümü yenen ölüm'den sonrasına kalan çok ender üstadlarından biri ve bir bakıma da en önemlisidir. Araştırmalarına, bakış ve değerlendirme üstünlüğüne, eserlerine, gösterilmesi şart olan ilgi ve saygı meslektaşları için, bir millet, bir kültür, bir medeniyet borcudur. Ekrem Hakkı Ayverdi, bizim biz olmamız için, yani gelişmenin en sağlam ve en sağlıklı yolunu açmak için çalışanlardandır."

Tarık Buğra

 

DÜNÜ BUGÜNE TAŞIYAN KÖPRÜ İNSAN: EKREM HAKKI AYVERDİ

E-posta Yazdır PDF

M. NİHAT MALKOÇ

EKREM HAKKI AYVERDİ (1899-1984) Bu yıl, çok değerli kültür ve sanat dostu Ekrem Hakkı Ayverdi’nin 110. doğum yıldönümünü kutluyoruz (2009). Bu sene aynı zamanda onun 25. ölüm yıldönümü… Zira o, 1899 yılında İstanbul’da, Şehzadebaşı’nda doğmuş, 24 Nisan 1984’te ise Fatih semtinde son nefesini vermişti. Yani o, bir yıl da olsa hem 19. hem de 20. yüzyılda yaşama bahtiyarlığına erişmişti. Fakat o, Osmanlı’nın çöküş yıllarında çektiği acıları ve Osmanlı’nın bir dağ gibi yıkılışını görerek üzülmüş, Osmanlı’nın enkazı üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti ise onun keder bulutlarını dağıtmıştır. Bu yılı vesile bilerek onu yeni nesillere hakkıyla tanıtmalıyız.

Emsalsiz tarihî mirasımızı geleceğe taşıyan Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi çok kıymetli yazar Samiha Ayverdi’nin abisidir. Onlar ailece Osmanlı-Türk kültürünün ve İstanbul’un hayranıdırlar. Anne tarafları Kanûnî Sultan Süleyman’ın Budin seferinde şehit olmuş ve oraya defnedilmiş olan Gül Baba’ya kadar uzanır. Onlar Şehzadebaşı’ndan İstanbul’u hayranlıkla temaşa etmiş ve Mecnun’un Leyla’ya duyduğu aşk derecesinde bu Osmanlı payitaht şehrini sevmişlerdir. Onlar da Yahya Kemal’in İstanbul’a dair söylediği “Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer’ dizesine gönülden katılmışlardır. İstanbul’un şifahi kültürü onların ruhunu emzirmiş, cilalamıştır. Bir zaman sonra da bütün güzellikleriyle İstanbul’un rengine boyanmışlardır. İstanbul onların ruh ikizi olmuştur. İstanbul’la adeta özdeşleşmişlerdir.

İstanbul Vefa Lisesi mezunu olan ‘mimar, mühendis, tarihçi ve yazar’ Ekrem Hakkı Ayverdi, gerçekten de milletine ve köklü kültürüne karşı emsalsiz vefa örnekleri göstermiştir. Mühendis Mektebi’ni bitirdikten sonra uzmanlaşma sahası olan restorasyon işlerine gönül vermiştir. O, Bernard Lewis’in “Tarih bir milletin hafızasıdır; tarihini bilmeyen millet, hafızasını kaybetmiş insana benzer.” sözünü bütün hücreleriyle benimsemiştir. Gelecek nesillerin tarih şuuruyla yetişmesi için elinden geleni yapmıştır. Bu çerçevede ecdat yadigârı tarihî eserleri aslına uygun olarak restore etmiş, kültür kurumları kurulmasında öncü olmuştur.

Devamını oku...
 

EKREM HAKKI AYVERDİ BİBLİYOGRAFYASI

E-posta Yazdır PDF
EKREM HAKKI AYVERDİ BİBLİYOGRAFYASI

EKREM HAKKI AYVERDİ BİBLİYOGRAFYASI

Yazar: İsmet Binark
ISBN: 978-975-7663-58-1
Sayfa: 713
Boyut: 16.5 x 23.5
Baskı: 1. Baskı
Yayın Tarihi: 1999
Fiyat: 25 TL

Kitap Özellikleri

Türk mimarlık târihine imzâsını atmış olan Ekrem Hakkı Ayverdi, ilim adamlığının yanında aynı zamanda bir tefekkür ve gönül adamıdır. Bu eserde onun yazdıkları ile hakkında yazılanlari ve yapılan çalışmaları bir arada bulacaksınız.

 
 

Ekrem Hakkı Ayverdi - Hatıra Kitabı

E-posta Yazdır PDF

Ekrem Hakkı Ayverdi - Hatıra Kitabı

EKREM HAKKI AYVERDİ / HÂTIRA KİTABI

Yazar: Kollektif
ISBN: 978-975-7618-19-5
Sayfa: 431
Boyut: 16 x 23.5
Baskı: 1. Baskı
Yayın Tarihi: 1995
Fiyat: 12.50 TL 

Kitap Özellikleri

Ekrem Hakkı Ayverdi’nin (1899-1984) aziz hatırasına düzenlenen, üstadın ölümü üzerine düşülmüş manzum rıhlet târihi ile sanat, edebiyat, mîmârî ve târih çerçevesinde 18 yazarın makalesinden oluşan eser.

 

 

Işıklı Hayatlar

E-posta Yazdır PDF

Işıklı Hayatlar Nihad Sami Banarlı - Ekrem Hakkı Ayverdi - Samiha Ayverdi

Altan Deliorman

Kubbealtı Neşriyatı Yayıncılık

Işıklı Hayatlar"Fikir ve sanat hayatımızın semalarında parlayan üç yıldız, günümüz nesillerinin de yollarını aydınlatmaya devam ediyorlar. Ciddiyet, gayret, fedakarlık ve sabır gibi faziletlerle donanmış bu "abide şahsiyetler" arkalarında kütüphaneler dolusu eserler ve örnek hatıralar bırarakarak ölümsüzler kervanına katıldılar. Daha da önemlisi, aziz vatanın ve bu vatanda yaşayanların ruh iklimlerinde ümit rüzgarları estirmeyi başardılar. Bizleri, büyük tarihimizin gurur veya ızdırap verici macerası üzerinde düşünye esevk ettiler. Türkçemizin, mimarimizin, san'atımızın ve tefekkür hayatımızın inceliklerini hissettirdiler. Yer yer çatlayan, sıvaları dökülen, harap olmaya terk edilen manevi yapımızı yeniden inşa etmeye çalıştılar.

Bu kitap, onların mübarek hatıralarına bir saygı duruşudur."

(Arka Kapak)

Barkod : SKU47116
Boyut : 16,5x21,5 cm
Sayfa Sayısı : 267
Basım Tarihi : 2004
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe
 

KARDEŞİM EKREM HAKKI

E-posta Yazdır PDF

SÂMİHA AYVERDİ

Ekrem Hakkı AyverdiKardeşi olarak, onun şanında meth-ü senâ yollu birşeyler söyleyip yazacağım zannedilebilir. Hayır. Bu işi kendisini yakından uzaktan tanıyanlar yaptılar ve yapmaktalar. Belki istikbâle hediye ettiği kitaplarına başvuracak olanlar yüzünden asırlar boyu yapılagelecektir. Hadis-i Kudside beyan olunduğu üzere Cenâb-ı Hak: "Ben sevdiğimi öldürürüm; öldürdüğümün diyeti de benim!.." buyuruyor, işte Ekrem Hakkı Ayverdi, Cenâb-ı Hakk'ın, kendisini şeytanî ve nefsani hırs, çirkinlik ve ayıplardan öldürtüp temizleyerek ilahi vasıflarıyla kendine mâl ettiği müstesnalardandır. Bu manevi müdahale ile kuvvetlenmiş bulunan kardeşim de, cemiyete, çeşidi faziletlerinin bereketi ile ihlâsını san'atını, imanını, dürüstlüğünü, diğergamlığını, sonuna kadar cömertçe bezletti. Böylece de, bir ihtişamlı abide olan o derûni ihlâs ve heyecan, aksiyon plânına tercüme ve nakil oldu. Öyle ki madde ile mânâyı yani Türk-İslam terkibini, Hakk'ın şahitliği huzurunda nikâhlayarak, bu birleşmeden doğan meşrû zürriyeti dev eserler hâlindeki kitapları Türk kültürüne hediye eyledi. Birer veled-i sahih olan bütün eserleri Ekrem Hakkı Ayverdi’nin manevi zürriyetidir.

Devamını oku...
 

Osmanlı İzinde Yarım Asır

E-posta Yazdır PDF

Hollandalı sanat tarihçisi Prof. Dr. Machiel Kiel, Osmanlı torunlarını utandıracak kadar Osmanlı hayranı. Evliya Çelebi gibi yarım asırdır Balkanlar’daki Osmanlı eserlerini kayıt altına alan Kiel’in sıra dışı hikâyesi…

"AYVERDİ BENİ FATİH’TEKİ EVİNDE AĞIRLARDI"

 

Prof.Dr. Machiel Kiel

1971'de Ekrem Hakkı Ayverdi’nin Balkanlar üzerindeki makaleleriyle karşılaşır. Onunla tanışmak ve çalışabilmek için bir mektup yazar. Ayverdi de olumlu bir cevap yazar. Kiel, daha sonraki yıllar bazı konularda onun yardımına başvurur. Hatta Ayverdi daha sonraları onun için “çok parlak bir genç” nitelemesinde de bulunur.

“İlk tanışmamız ona yazdığım mektupla oldu. Birkaç kez yeni bulduğum kitabeleri ona okuttum. Bana yardımcı oldu, Fatih’teki evinde misafir etti. Ayverdi çok şey yaptı. Onun gibi biri daha gelmedi. Profesör Abdüsselam Uluçam da çok iyi; ama Ayverdi bambaşka biriydi. Ayverdi gibi bir desteğim olsa çalışmalarım daha da artardı."

 "Evliya Çelebi gibi 50 yıldır Balkanlar’ı gezdim, gördüm ve yazdım. Osmanlı eserlerinin içler acısı durumunu rapor ettim yetkililere. Saha çalışmalarında eserlerin fotoğrafını çektiğim için dayak da yedim, hapse de atıldım… Bir kavga veriyorum barbarlığa karşı, siz de sahip çıkın… Çünkü önlem alınmazsa 10 yıl içinde Balkanlar’da eser kalmayacak."

Bu sözler bir Türk vatandaşına değil, Hollandalı Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Machiel Kiel’e ait. Hayatını Balkanlar’daki Osmanlı eserleri ve belgelerini araştırmaya adayan Kiel, tam bir Osmanlı mimarisi hayranı. İlerleyen yaşına rağmen her imkân bulduğunda soluğu Balkanlar’da alan bir saha araştırmacısı. 1959’da henüz 21 yaşındayken başladığı Balkan çalışmalarında 50. yılını tamamlamış. Arşiv ile saha çalışmalarını birlikte yürütmesi de, kendisini daha başarılı kılmış.

Devamını oku...
 

Ekrem Hakkı Ayverdi

E-posta Yazdır PDF

Yüksek Mühendis Mimar Dr. Ekrem Hakkı AYVERDİ 24 Nisan 1984 günü Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Ekrem Hakkı Ayverdi
Dopdolu hayatında mühendis, mimar, inşaatçı, çok başarılı bir restorasyoncu, güzel yazı ve antika koleksiyoncusu, Türk Mîmârî Târihine damgasını vuran çok ciddi bir araştırıcı, mütefekkir ve derviş idi... Aynı zamanda İstanbul Fetih Cemiyeti'nin 30 yıllık reisi, bu cemiyete bağlı Yahya Kemal Enstitüsü ve İstanbul Enstitüsü'nün kurucusu ve azası, son olarak da fikir ve sanat hayatında mühim bir mevkii olan Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı'nın bânisi...

Şerecesi babası Piyâde Kaymakam (Miralay) İsmâil Hakkı Bey yoluyla Bolu'lu Ramazanoğulları'na annesi Meliha Hanımefendi tarafından da bugün Budapeşte'deki türbesinde yatan veli Gülbaba'ya dayanır.

İstanbul Şehzâdebaşı'nda Kalenderhâne Mahallesi'nde 1899 Aralık ayının 22'sinde doğdu.

O günlerdeki İstanbul'un Şehzâdebaşı'nın renkli muhiti, İsmâil Hakkı Bey'in selâmlık sohbetleri, imanlı âile ocağı içinde vatan, millet ve devlet sevgisi, haramsız lokma, riyâsız sevgi ta küçük yaşından beri Ekrem Hakkı Bey'i çevreledi. Duyguları aynı zamanda devrin sanat ve ilim muhitleriyle bereketlenip olgunlaştı.

1979 senesinin 3 Mayısında İstanbul Üniversitesi takdire şâyân bir kadirşinaslıkla kendisine "Fahri Edebiyat Doktorluğu" pâyesini tevcih etmiştir. Daha sonra 17 Kasım 1979 da Aydınlar Ocağı da tesis ettiği ilk "Üstün Hizmet Armağanı"nı Ekrem Hakkı Bey'e takdim etmiştir.

Hakiki sahibinin Hakk, kendisine sâdece bir emanetçi olduğunun idraki ile yukarıda da söylediğimiz gibi bütün koleksiyonlarını, bir müzeden farksız olan evini, gelecek nesillerin istifadesine sundu "Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı" adıyla kurulan vakıf, Ekrem Hakkı Ayverdi'nin maddi ve manevi mirasıyla millete ve onun imanına hizmet etmeği en üstün vazife bilmektedir.

Biz burada onun ancak fikri makalelerini neşredebilmekteyiz. Zîrâ ilmi tetkiklerinin bâzıları hemen hemen bir kitab hacmini tutmakta ve içinde birçok teknik ilaveler de bulunmaktadır. İstanbul Fetih Cemiyeti reisi olarak kuvvetli şahsiyeti ile yaptığı tesiri ve üstün hizmetleri teker teker saymak değildir. Aşağıdaki listelerde eserlerini ve yaptığı restorasyon ve inşaat işlerini bulacaksınız. Çoğu Fetih Cemiyeti'nin neşriyatı olan eserleri ile Türk Mîmârî araştırıcılığında bir mekteb meydana getiren bu koca Türk'e Ekrem Hakkı Ayverdi Beyefendi'ye Hak'tan tekrar mağfiretler dileriz. Rûhuna fâtihâlar...

Devamını oku...